Co zrobić by nasiona nie osypywały się?

Pękanie łuszczyn to zjawisko fizjologiczne i występuje u wszystkich gatunków je posiadających. W końcowym etapie dojrzewania łuszczyny pękają by wyrzucić nasiona i je rozsiać, tym samym przedłużając istnienie gatunku. Warto jednak wiedzieć, że pękanie łuszczyn zależy także od warunków pogodowych. Pękanie łuszczyn przyspieszają występujące na przemiennie deszcz i susza, gdzie podczas deszczu łuszczyny gromadząc wodę nabrzmiewają, a pod wpływem wysokiej temperatury szybko oddają wodę i kurczą się. Zjawisko to jest szczególnie niepożądane u gatunków uprawnych tj. rzepak ozimy i jary, gdyż osypywanie może przyczynić się do znacznych strat w plonie i pojawienia się masowych samosiewów. Przedwczesne pękanie i osypywanie się nasion przed zbiorem może spowodować straty plonu na poziomie 30%, a nawet 90% podczas deszczowej pogody.

Jak widać, jest to poważny problem w uprawie rzepaku. Stąd też nad rozwiązaniem problemu pracują hodowcy rzepaku, czego efektem są odmiany o  podwyższonej odporności na pękanie łuszczyn i osypywanie się nasion. Tego typu odmianami są odmiany rzepaku ozimego: Nairobi F1, ES Criterio, Aurelia czy Amazzonite.

Chcąc zabezpieczyć plon warto zastosować tzw. „sklejacz”, który powleka i skleja łuszczyny, co zapobiega ich pękaniu i przedwczesnemu osypywaniu się nasion. Tego typu preparaty tworzą na powierzchni roślin półprzepuszczalną błonę, która ogranicza wnikanie wody z otoczenia (opady, rosa, mgła) do wnętrza łuszczyn przepuszczając jednocześnie parę wodną z wewnątrz, co pozwala na naturalne wysychanie łuszczyn i strąków. Utrzymują także łuszczyny w całości podczas dojrzewania i zasychania oraz redukują napięcie bruzdy łuszczyny, co zabezpiecza przed pękaniem. Dzięki zastosowaniu tego typu preparatów nasiona mogą w pełni się uformować i dojrzeć, a okres zbioru może zostać wydłużony.

Takim adiuwantem sklejającym (sklejaczem) do rzepaku jest Fantastick. Jest to preparat o wielu wyjątkowych cechach. Szczególnie warto zwrócić na fakt, że Fanstastick zawiera dwie różne substancje, gumę arabską i alkohol poliwinylowy. Takie połączenie tworzy na łuszczynie niewidoczną prawie cieniutką błonę, która będzie chronić nasz rzepak przed pękaniem, przed osypywaniem się nasion, ale z drugiej strony będzie też umożliwiać wymianę powietrza. Dzięki temu nie przerwiemy wegetacji i nie doprowadzimy do tego, że wewnątrz łuszczyny zajdą niepożądane procesy np. gnicie nasion czy brak dojrzewania.

Kiedy stosować adiuwant sklejający Fantastick?

Adiuwant sklejający Fantastick należy stosować w fazie, kiedy kolor łuszczyn rzepaku zaczyna się zmieniać. Jest to faza, w której większość łuszczyn ma kolor zielonkawo-żółtawy, są one  elastyczne, a  podczas zginania w kształt litery V lekko pękają bez wyrzucania nasion. Zwykle zabieg wykonuje się na 3-4 tygodnie przed zbiorem.

Jaką dawkę adiuwantu sklejającego Fantastick wykorzystać?

Dawkowanie określone na etykiecie jest stężeniowe i powinno wynosić 0-25 – 03 l/100 l wody, dlatego w rzepaku powinniśmy zwrócić uwagę na to, żeby użyć troszeczkę więcej wody. Nie powinniśmy obniżać tej dawki ze względu na to, że chcemy jednak pokryć wszystkie łuszczyny dokładnie z każdej strony. Jednakże przyjęło się, że stosujemy na hektar około 0,5-0,6 litra adiuwantu Fantastick. Dzięki temu pokrycie będzie pełne, ilość wody 200 do 300 litrów, pokryjemy w pełni rzepak, pokleimy łuszczyny i czekamy do pełnego zbioru.

Czy Fantastick jest kompatybilny z innymi środkami do produkcji rolnej?

Fantastick jest kompatybilny z większością środków ochrony roślin. Przed wykonaniem mieszaniny zbiornikowej należy wykonać próbę kontrolną. Nie zaleca się mieszania z borem, związkami o właściwościach zasadowych, utleniaczami, metalami, kwasami, preparatami z grupy nadchloranów lub azotanów.